Lea Fekete: Obrazy, šperky

Fotografie z vernisáže 11.2.2008 

 

      Lea Fekete je väčšinou vnímaná iba ako módna návrhárka. Nie je to nič prekvapujúce, keďže bola dvakrát autorkou modelov pre finalistky súťaže Elite model Look pre SR a ČR, úspešne svoju tvorbu prezentovala na veľtrhu módy Igedo v Düsseldorfe, vyhrala súťaž módnych dizajnérov STYL Brno 1997. Okrem toho je aj autorkou kostýmov pre niekoľko slovenských filmov (napr. Modré z neba, Vadí nevadí), aj pre divadelné predstavenia (napr. Osem žien, Salome).

      Už vtedy bola móda pre ňu umením a vyjadrením individuality, a toto umelecké cítenie sa prejavilo i v ďalších podobách jej tvorby. Z tohtodôvodu jej textilná tvorba neostala len pri tvorbe modelov šiat, ale Lea Fekete sa začala zaoberať aj inými možnosťami spracovania textilu. Okrem už spomínaných diel, súvisiacich s módou, sa venuje aj navrhovaniu interiérového textilného dizajnu a dekoráciám. Vytvára textilné obrazy, pri ktorých využíva špeciálnu techniku arttex.

      Arttex je jeden z najnovších druhov výtvarného spracovania textilu formou netkanej textílie, ktorý sa začala realizovať na Slovensku po roku 1995. Je vlastne umeleckou tapisériou, ktorá je realizovaná spôsobom netkanej textílie. Základným materiálom je čistá vlna (rúno) so špeciálnou úpravou, ktorá je spracovaná v širokej škále farebných odtieňov. Autor realizuje dielo podľa vlastného výtvarného návrhu technikou ukladania farebného rúna na podkladovú látku. Ukladané rúno rôznym spôsobom strihá, mieša, prepletá a spája do rôznych tvarov a následných farebných kompozícií, čím vzniká takzvaná "maľba vlnou". Lea Fekete vo svojich obrazoch okrem vlny používa aj hodváb, čím dosahuje ďalšie jemné vizuálne vnemy. Takto vzniknutý obraz sa postupne zažehľuje pod navlhčeným papierom. Pred záverečnou fixáciou textilným strojom treba pristehovať dôležité detaily k podkladovej látke, aby dielo bolo stabilné a zabránilo sa nežiadúcim posunom. Finalizáciou diela je fixácia pomocou textilného stroja k podkladovej látke tromi spôsobmi: vpichovaním (tzv. splstnatením), prešívaním do tvaru „v“ a prešívaním do tvaru štvorca, čo dáva dielu konečnú podobu. Zaujímavé na tejto technike je i to, že je slovenským patentom.

      Techniku arttex Lea Fekete obohatila vlastným know-how, pomocou ktorého dosahuje na svojich obrazoch štruktúry, resp. farebné prechody a plochy pripomínajúce maľbu. Takto spracovaná textília nemusí slúžiť len ako dekorácia v interiéri vo forme závesného obrazu, ale dá sa aj použiť ako základná látka pri šití dizajnových modelov šiat. A tým sa opäť dostávame k móde. Ale práve pre špecifické spracovanie textílie a prístup k tvorbe jednotlivých diel, či už modelov šiat alebo textilných obrazov je lepšie nazvať Leu Fekete textilnou dizajnérkou.

      Vo svojich abstraktných obrazoch vytvára farebnú harmóniu a celkový dojem dotvára originálnou kompozíciou jednotlivých línií a farebných plôch. Práve dokonalým poznaním technológie spracovania a použitých materiálov dosahuje vlastnú filozofiu a estetiku svojich umeleckých diel.

      Na tejto výstave je však okrem textilných obrazov vytvorených technikou vystavený aj najnovší okruh tvorby Lei Fekete, a tým sú šperky. Sú tu prezentované náušnice, náramky, brošne aj prívesky. Samozrejme pri svojej tvorbe nezabúda ani na pánov, pre ktorých vytvára manžetové gombíky. Pri tvorbe svojich šperkov používa striebro, ktoré kombinuje s perlami, českým granátom, prípadne jantárom.

      Tvorba Lei Fekete je skutočne všestranná, ale spája ju to, že je vždy spätá s textilom a dizajnom, o čom sa možno presvedčiť práve na tejto výstave.

Mgr. Viera Radziwill-Anoškinová
      

      

- - -