Felipe Benemelis: Maľby

Fotografie z vernisáže 21.4.2008

 

      Felipe Benemelis (1978) je kubánskym výtvarníkom, žijúcim v súčasnej dobe v Madride v Španielsku. Štúdium absolvoval na akadémií výtvarných umení v Havane, neskôr študoval v Argentíne, kde po skončení štúdia vyučoval kresbu a knižnú ilustráciu. Absolvoval viacero samostatných i kolektívnych výstav v európskych galériách. Okrem voľnej tvorby sa venuje aj ilustrácii. Na výstave v Galérii GOZA je prezentovaná jeho maliarska tvorba z posledného obdobia.

      Ako je možné vidieť na tejto výstave, je pre neho najzaujímavejším objektom tvorby portrét. Nie vždy je to však portrét konkrétneho človeka. Mnohé portréty vznikli pôvodne ako skica na servítke v kaviarni alebo v parku na kúsku papiera, ktorý bol práve v dosahu. Autor ich potom skladal dokopy a takto vytvoril portrét nového človeka.

      Felipe Benemelis pri svojej tvorbe rád využíva rôzne staré materiály z ktorých vytvára nové diela. Môže ísť o použitie fotografií zo starých albumov, ktoré transformuje do svojich malieb, alebo maľuje priamo na už staršie a použité materiály, ako je to napríklad v cykle „Lekárska učebnica“, ktorý je vytvorený na stránkach starej lekárskej knihy. Ale aj v ďalších jeho dielach je možné vidieť využitie rôznych starších materiálov. Dá sa povedať, že ide o akúsi recykláciu starého, ktoré znovu ožíva v jeho maľbách.

      V mnohých svojich maľbách používa techniku koláže, a vkladá do obrazov predmety spojené napríklad s cestovaním. Toto je markantné najmä v cykle „Tramites“. Nie náhodou som pri tomto cykle nechala pôvodný španielsky názov. V slovenskom jazyku totiž neexistuje jednoslovné vyjadrenie tohto názvu. Jedná sa totiž o proces, ktorý musia absolvovať ľudia žijúci v cudzej krajine, keď chcú dostať povolenie či už k trvalému pobytu alebo pracovné povolenie. Tento proces je však veľmi zdĺhavý, a ľudia z Latinskej Ameriky sa s ním stretávajú veľmi často. Koniec koncov, aj Felipe Benemelis pozná tento proces veľmi dobre. V obrazoch z tohto cyklu môžete vidieť vložené poštové známky, poznámky, dokonca časti pasu.

      Tvorba Felipe Benemelisa sa dá označiť ako isté dokumentovanie sveta, ktorý ho obklopuje, na ktorý spomína, ale ktorý zároveň obohacuje o vlastné vízie a pocity.

Mgr. Viera Radziwill - Anoškinová

       

       

- - -